Dnes je 26. september 2016 | meniny má Edita

Registrujte sa na našej stránke a zíkate množstvo výhod

Výživa

Osobný tréner

Reklama

Anketa

Aké máte skúsenosti s dopingom v športe?
Hlasované: 8923x

Doping v športe - Rastový hormón

21. máj 2008 - 21:39 hod
Hlavnou funkciou rastového hormónu je stimulácia rastu, nielen svalov, ale všetkých tkanív, vrátane vnútorných orgánov. Rastový alebo somatotropný hormón (STH) je dôležitý v regulácii metabolizmu, podporuje rast všetkých orgánov v tele a lipolýzu. Jeho produkcia v podväzku mozgovom je regulovaná pozitívne aj negatívne uvoľňujúcimi faktormi z podlôžka. Zvyšuje využitie voľných mastných kyselín, znižuje obsah triglyceridov v tukovom tkanive, podporuje vstup aminokyselín a glukózy do svalov a aminokyselín do pečene. Terapeuticky sa dlhšiu dobu využíva pri liečbe detí s nedostatočnou prirodzenou produkciou STH, aby sa docielil normálny vzrast. Aplikuje sa aj pri liečbe staršej generácie, eliminujú sa ním určité prejavy stárnutia pri jeho nadmernom úbytku. Rastový hormón bol extrahovaný z mozgových podväzkov mŕtvych ľudí a opíc. Po zistení, že tieto extrakty môžu obsahovať vírusy spôsobujúce Creutzfeld-Jakobovu chorobu s množstvom smrtelných následkov, bola vyvinutá rekombinantná metóda výroby syntetického STH pomocou genetickej manipulácie na bakériách.

V tom čase je možno vystopovať začiatok rozsiahlejšieho zneužívania tejto drahej látky. Športovci verili, že STH zaujme rolu anabolických androgénnych steroidov v budovaní svaloviny a sily, naviac so zvýšeným odbúrávaním tuku. Rastúce úspechy antidopingových orgánov v preukazovaní zneužitia anabolík dlhú dobu pred súťažami sa športovci snažili eliminovať náhradu steroidov rastovým hormónom niekoľko týždňov pred súťažou, aby predišli úbytku svalovej hmoty po vysadení steroidov. Steroidy sa však nahradiť nepodarilo, naviac STH stimuluje nárast objemu svalov ako ich silu. Ďalším spôsobom zneužitia rastového hormónu je jeho podávanie zdravým, normálne vyvinutým jedincom v období rastu, aby sa dosiahlo vyššieho vzrastu výhodného pre určité športy.

 

Poruchy zdravia vyvolané účinkom rastového hormónu

Najčastejším rizikom pri jeho prebytku u dospelých ľudí je akromegália - choroba charakterizovaná nadmerným rastom koncových kostí a mäkkých tkanív, ktoré majú za následok zmeny, napr. v rysoch tváre, ale aj zväčšené chodidlá, ruky a hrudník. Jedným z účinkov STH je zvyšovanie hladiny glukózy, čo môže viesť k vzniku cukrovky. Sprievodným javom je aj zvýšenie krvného tlaku a vznik kardiomyopatie, problémy so štítnou žľazou, nepravidelnosť menštruačného cyklu a neplodnosť u žien alebo apatia voči sexu. Pri poškodení zdravia nie je možná náprava. Ďalej spôsobuje zhrubnutie kože, poškodenie nervového systému, zväčšenie vnútorných orgánov, polypy hrubého čreva, poruchy potencie, zápaly kĺbov, nádory mliečnej žľazy, porucha funkcia obličiek, psychické poruchy, myopatiu.

 

trener.sk

 


Hodnotenie:
  • 0/5 hviezdičiek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Komentáre